مرکز دانلود خلاصه کتاب و جزوات دانشگاهی

مرکز دانلود تحقیق رايگان دانش آموزان و فروش آنلاين انواع مقالات، پروژه های دانشجويی،جزوات دانشگاهی، خلاصه کتاب، كارورزی و کارآموزی، طرح لایه باز کارت ویزیت، تراکت مشاغل و...(توجه: اگر شما نویسنده یا پدیدآورنده اثر هستید در صورت عدم رضایت از نمایش اثر خود به منظور حذف اثر از سایت به پشتیبانی پیام دهید)

نمونه سوالات کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور (سوالات تخصصی)

نمونه سوالات کارشناسی دانشگاه پیام نور (سوالات تخصصی)

نمونه سوالات دانشگاه پيام نور (سوالات عمومی)

کارآموزی و کارورزی

مقالات رشته حسابداری و اقتصاد

مقالات علوم اجتماعی و جامعه شناسی

مقالات روانشناسی و علوم تربیتی

مقالات فقهی و حقوق

مقالات تاریخ- جغرافی

مقالات دینی و مذهبی

مقالات علوم سیاسی

مقالات مدیریت و سازمان

مقالات پزشکی - مامایی- میکروبیولوژی

مقالات صنعت- معماری- کشاورزی-برق

مقالات ریاضی- فیزیک- شیمی

مقالات کامپیوتر و شبکه

مقالات ادبیات- هنر - گرافیک

اقدام پژوهی و گزارش تخصصی معلمان

پاورپوئینت و بروشورر آماده

طرح توجیهی کارآفرینی

آمار سایت

آمار بازدید

 • بازدید امروز : 2702
 • بازدید دیروز : 3834
 • بازدید کل : 12708946

كارآموزي کارخانه صابون سازی


كارآموزي کارخانه صابون سازی

فهرست مطالب

عنوان صفحه

فصل اول: آشنايي كلي با مكان كارآموزي

مكان كارآموزي 2

 

فصل دوم: ارزيابي بخش هاي مرتبط با رشته علمي كارآموز

تاریخچه 4

سورفکتانت ها یا مواد فعال سطحی (Surfactant ). 7

سورفکتانت های آنیونی (Anionic ). 10

سورفکتانت های کاتیونی (Cationic ). 10

سورفکتانت ها آمفوتریک (Amphoteric ). 11

سورفکتانت های غیر یونی (IonicNon ). 12

صابون.. 13

طبقه بندی روغنها و چربیها بر اساس خواص صابون حاصل.. 14

مواد اولیه صابون سازی.. 15

چربی ها و روغن ها15

طبقه بندی روغن ها و چربی ها بر اساس خواص صابون حاصل.. 16

اسیدهای چرب... 18

آب... 21

بازهای معدنی.. 21

بازهای آلی.. 22

مواد افزودنی (additives ). 22

روش های تولید صابون.. 27

مرحله تکمیل صابون( Finishing ). 31

بسته بندی صابون.. 32

ساختمان شيميايي صابون.. 34

تئوري صابوني شدن.. 35

اسيد چرب... 36

اهميت اسيدهاي چرب در كيفيت صابون.. 40

موضوعات زيست محيطي.. 42

فرآيندهي ساخت اسيدهاي چرب... 42

هيدروليز. 45

تقطير اسيدهاي چرب... 46

فرآيند اسيد چرب روغني.. 50

مراحل توليد صابون.. 51

مقايسه روش‌هاي توليد صابون در ايران و جهان.. 58

مقايسه از نقطه نظر تكنولوژي.. 59

روش سنتي.. 59

روش نيمه مدرن.. 59

توليد شامپو در ايران.. 60

تعريف شامپو. 61

مواد اوليه مصرفي در تهيه شامپوها61

انواع شامپوها61

مواد تشكيل دهنده شامپوها62

خصوصيات شامپو. 62

روش ساخت شامپو. 73

رعايت چند نكته در حين كار. 74

مقادير مجاز مواد اوليه. 75

روش ساخت شامپو شفاف (مخصوص موهاي معمولي). 77

كنترل كيفيت محلول.. 81

اندازه‌گيري اكتيو شامپو. 81

اندازه‌گيري درصد نمك شامپو. 82

بررسي پايداري شامپو. 83

دانسيته. 83

تعيين ميزان باقيمانده خشك.... 83

تعيين درصد رطوبت... 84

ويسكوزيته. 84

انجام آزمايش‌هاي ميكروبي.. 84

مايع ظرفشويي.. 85

فرمولاسيون مايع ظرفشويي در ايران.. 86

دانش فني فرمولاسيون مايع ظرفشويي.. 87

روش ساخت مايع ظرفشويي.. 89

 

فصل سوم: آزمون آموخته ها و نتايج و پيشنهادات

آزمايش1: اندازه‌گيري اكتيو (active) مايع ظرفشويي.. 92

آزمايش 2: تعيين درصد سود موجود در پساب صابون.. 93

آزمايش3: اندازه‌گيري قليايي آزاد صابون و نامحلول در اتانول صابون.. 94

آزمايش 4: اندازه‌گيري نمك صابون.. 96

 

منابع. 97

تاریخچه :

تاریخ شناخت صابون به 2300 سال قبل مربوط می شود که نخستین بار توسط سومریها و در محل فعلی ایران و عراق تهیه شد . در بعضی از نقل قولها پخت صابون را به 600 سال قبل از میلاد و به قوم فنیقی می دانند .

طبق نظریهPliny صابون از پیه بز و خاکستر چوب درست می شد . در زمان امپراطوری روم استفاده از صابون متداول بود و هنوز مشخص نیست که آیا رومی ها طرز تهیه و ساخت صابون را از مردم مدیترانه آموخته اند یا اینکه خودشان طرز ساخت آن را می دانستند .

سلت ها (Celts ) قوم باستانی اروپا صابون را از چربی حیوانات و خاکستر گیاهان تهیه می کردند . خاکستر گیاهان نقش قلیایی را در ساخت صابون بعهده داشت . آنها این محصول را (Saipo ) نامیدند که کلمه از آن مشتق شده است . تا قرن دوم اهمیت مصرف صابون به مفهوم شستشو و تمیز کردن شناخته نشده بود . پزشک یونانی (Galen ) در حدود سالهای 130 تا 200 قبل از میلاد متذکر شد که صابون برای تمیز کردن بکار می رود (Priseianus ) حرفه صابون پرزا با اصطلاح (Sapanarius ) مطرح نمود در سال 800 میلادی جابربن حیان ( پدر شیمی ) در نوشته هایش از صابون به عنوان وسیله ای برای شستشو و پاكیزگی نام برده است .

در قرون وسطی مرکز تولید صابون در شهر مارسی گزارش شده است که ساخت صابون در قرون وسطی در آلمان توسعه یافته ، ولی این نقل قول صحیح به نظر نمی آید ، زیرا استفاده از صابون در اروپای مرکزی در آن زمان حتی بعدها غیرمعمول بوده است .

اولین سازنده صابون در انگلیس احتمالاً در بریستول و در اواخر قرن دوازدهم زندگی می‌کرده است . در قرون سیزده و چهارده گروه کوچکی از صابون سازانCheapside لندن به تولید صابون مشغول بودند .

ساختSoda به روشLeblanc در سال 1804 تغییرات بارزی در نحوه تولید صابون پدید آورد و به تدریج مصرف صابون متداول تر شد . به گونه ای که در 2 کشور دارای جمعیت مساوی آنکه مصرف صابون بیشتری داشت متمدن تر می نمود .

چنانکه اشاره شد نحوه تولید صابون با استفاده از چربی حیوانات یا روغنهای گیاهی در مجاورت خاکستر گیاهان انجام می شد .

نحوه تولید احتمالاً بدین صورت بود که ابتدا خاکستر گیاهان را که حاوی کربنات پتاسیم بود در آب پخش می کردند سپس چربی را به ان اضافه کرده و آن را می جوشاندند تا آب آن تبخیر می شد . مجدداً خاکستر گیاه را به ظرف روی آتش می افزودند در طول این فرآیند به آهستگی واکنش خنثی شدن چربی انجام می شد و اسیدهای چرب بدین ترتیب با قلیای کربنات خنثی و صابونی می شد .

سلت ها از چربی های حیوانی که دارای اسیدهای چرب آزاد بود استفاده می کردند . حضور اسیدهای چرب به شروع عمل صابونی شدن کمک می کرد .

این روش احتمالاً تا پایان قرون وسطی ادامه داشت . خاکستر گیاهان در کناره دریا حاوی سدیم کربنات بود . بنابراین در شهرهای ساحلی مانند مارسی و جنوا که در کنار دریا بودند صابون سدیمی سخت تولید می شد .

خاکستر گیاهان ديگر مناطق حاوی پتاسیم کربنات بود که بدین تریتب صابونهای تولید شده در اروپای مرکزی به صورت صابون نرم بوده است .

بعد از تولیدSOda به روش صنعتی و ارزان تولید صابون از نوع سخت رایج شد .

در سال 1823 یک شیمیست فرانسوی به نامChevreul نشان داد که صابونی کردن یک فرآیند شیمیایی از Splitting چربی به یک نمک قلیایی اسیدهای چرب ( صابون ) و گلیسیرین است .

واژه Splittingعبارت است از هنگامی که چربی با آب در حضور یا بدون حضور کاتالیست هیدرولیز می شود و محلول گلیسیرین در پس آب صابون قليا جدا می شد .

نحوه پخت با بخار در آخر قرن 19 قدم دیگری در تولید صابون به فرم صنعتی بود . پیشرفت‌های قابل ملاحظه تکنیکی مثل وارد کردن (Rosin ) در صابون Kettleدر سال 1850 انجام شد . در سال 1870 (Gossage ) در انگلیس روغن ها را هیدروژنه نمود و چربیهای مناسب برای ساخت صابون را پدید آورد . وی همچنین استفاده از سیلیکات سدیم در صابون را پیشنهاد نمود .

در طول جنگ جهانی اول پیشرفت تکنیکی در پلیمریزاسیون چربیها تهیه چربیهای سنتزی از هیدروکربنها حاصل شد . شوینده های سنتزی در زمان جنگ جهانی تولید و عرضه شدند .

در مقایسه با زمان حضور شویندهای سنتزی نسبت به سابقه دیرینه صابون ، تنوع و تولید سورفکتانت‌ها رشد بسیار چشمگیری داشته است . تا سال 1990 بیش از 1200 ترکیب یا ماده اولیه از سورفکتانت ها تولید و عرضه شده است که کاربرد آنها بسیار گسترده و عمدتاً در کشاورزی ، صنایع کاغذ سازی ، نساجی ، نفت ، رنگسازی ، فلوتاسیون معدن و در کالاهای مصرفی مانند چسب ، مواد غذایی ، نوشابه ها، پاک کننده های خانگی ، دارو ، صنایع عکاسی ، مواد ضد آب ، شامپوها و کرمها بوده است .

در دهه 1950 تولید صابون با بکارگیری سورفکتانت های سنتزی شکل گرفت و صابونهای همراه با شوینده های سنتزی (Combination Bar Soap ) تولید گردید . در اواخر دهه 1950 قالب زیبایی تولید شد که بخش عمده و اساسی آن به عهده سورفکتانت های سنتزی بود که اثرات بسیار ملایمتری بر روی پوست باقی می گذاشتند . در حال حاضر انواع صابونها یا قالب های تمیزکننده با کاربردهای صنعتی ، آرایشی ، درمانی و طبی تولید و عرضه می گردند .

 

سورفکتانت ها یا مواد فعال سطحی (Surfactant )

هر ماده یا ترکیبی که پس از انحلال در آب ، محلول های آبی یا حلال ، کشش سطحی مایع یا کشش سطحی بین دو مایع را تغییر دهد ( معمولاً کم می کند ) ماده فعال کننده سطحی یا سورفکتانت نامیده می شود .

سورفکتانت ها از نظر ساختمان شیمیایی اغلب از مولکول های بلندی تشکیل شده اند که یک طرف مولکول از یک رشته یا زنجیر بلند چربی دوست ( لیپوفیل ) یا دافع آب ( هیدروفوب ) تشکیل شده که به علت تجانس و شباهت ساختمانی در روغن ها و چربی ها محلول بوده و به طرف آنها کشیده می شود، در انتهای دیگر مولکول یا در طول رشته بلند مولکولی یک یا چند گروه آبدوست ( هیدروفیل ) وجود دارد که به علت خاصیت پلاریته و تجانس در آب محلول بوده و به طرف آب و محلول های آبی کشیده می شود .

بدین طریق برحسب طبیعت و ساختمان شیمی فیزیکی هر یک از دو قسمت مولکول و به ویژه طرز اتصال گروه هیدروفیل به رشته لیپوفیل و یا محل قرار گرفتن گروههای هیدروفیل نسبت به رشته هیدروفوب خواص این مواد کاملاً تغییر می کند و بر حسب آنکه کدامیک از خواص شیمیایی فیزیکی آنها بر خواص دیگر غلبه داشته باشد آن را جزء دسته خاصی قرار داده و در کاربردهای مخصوص از آن استفاده می کنند .

سورفکتانت ها را می توان بر اساس ساختمان شیمیایی ، خواص فیزیکی ، خواص شیمیایی ، انحلال در آب یا حلال ها ، بارالکتریکی یون ها ، کاربرد و یا سایر خواص و اثر آنها طبقه بندی نمود .

مصرف کنندگان ، سورفکتانت ها را بر اساس کابرد آنها رده بندی می نمایند .

دو نوع رده بندی بیش از سایر رده بندی ها مورد توجهند :

الف ) رده بندی مواد مؤثر سطحی بر اساس نحوه اثر و موارد استعمال

در این رده بندی سورفکتانت ها بر حسب خاصیت و اثر غالب در دسته های زیر قرار می گیرند :

1) زداها (Detergents )

2) خیس کننده ها (Wetting agents )

3) مواد مولد کف (Foaming agents )

4) امولسیون کننده ها (Emulsifiers )

5) متفرق کننده ها ( Dispersants)

6) معلق نگهدارنده ها (Suspending agents )

7) نافذها (Penetrant )

8) حافظ های کلوئیدی (Colloid Protectors )

 

ب) رده بندی بر اساس ساختمان شیمیایی

بسیاری از خواص شیمی فیزیکی و حتی کاربردی تانسیواکتیوها ( موادی که کشش سطحی را کاهش می دهند ) به ساختمان شیمیایی این مواد مربوط می شود . لذا رده بندی بر اساس ساختمان شیمیایی این اجسام جوابگوی بسیاری از این مسائل است و در ساختمان شیمیایی این اجسام یک یا چند گروه آبدوست قطبی و یک رشته چربی دوست غیر قطبی وجود دارد . به طور کلی سورفکتانت ها را بر حسب بار یونی در رشته چربی دوست رده بندی کرده اند و سپس هر رده را بر حسب طبیعت گروه هیدروفیل دسته بندی نموده و بر حسب نوع اتصال بین گروه هیدروفیل و هیدروفوب طبقه بندی می نمایند .

بنابراین شرح مهم ترین رده های مواد مؤثر سطحی به ترتیب زیر می باشند :

سورفکتانت ها آنیونی ، کاتیونی ، آمفوتریک و غیر یونی .

 


سورفکتانت های آنیونی (Anionic )

سر هیدروفیلیک این مواد دارای بار منفی است . از جمله مواد این گروه که دارای مقدار مصرف بیشتری نسبت به بقیه هستند عبارتند از : آلکیل بنزن سولفونات های خطی ، اتوکسی سولفات ها ، آلکیل سولفات ها .

این گروه از شوینده ها نسبت به دیگر گروه های پاک کننده دارای بیشترین مقدار مصرف می باشند. هر کدام از شوینده های فوق مورد استفاده خاصی دارند . مثلاً آلکیل سولفاتها و آلکیل اتوکسی سولفاتها بیشتر در تولید محصولات بهداشت فردی استفاده می شوند .

 

سورفکتانت های کاتیونی (Cationic )

معمولاً سرهیدروفیلیک این مواد دارای بار مثبت بوده و بعد از شوینده های آنیونی و غیر یونی ترتیب دارای بیشترین مصرف است . شوینده های کاتیونی در تولید بعضی از دترجنت های خاص به کار می روند . مثلاً این مواد همراه با محصولات مورد استفاده در خشک شویی ها به عنوان مواد نرم کننده و ضدعفونی کننده کاربرد دارند . مثل :

CH3 ___ ( CH2 )3-17 ___ N ( CH3 )3

این ماده یکی از شوینده های کاتیونی است که برای منظورهای یاد شده مورد استفاده قرار می‌گیرد. از کاتیون های مهم می توان به ترکیبات چهار ظرفیتی آمونیوم که دارای خاصیت ضدعفونی کنندگی است اشاره کرد .

در کل دترجنت های کاتیونی اغلب باعث از بین رفتن میکروارگانیسم ها می گردند و به عنوان ضدعفونی کننده نیز به کار می روند به همین علت از این مواد جهت استریل کردن پارچه ها در هنگام شستشو ، شستشوی ظروف در رستورانها و همچنین وسایل جراحی در بیمارستانها و نیز به عنوان ضدعفونی کننده در مؤسسات نظامی و دریایی برای شستشوی استخر و حمام مورد استفاده قرار می گیرند .

 

سورفکتانت ها آمفوتریک (Amphoteric )

با تغییرPH بار الکتریکی گروه آب گریز در ماده شیمیایی تغییر می کند . این گروه از شوینده ها از نظر رفتار الکتریکی مطابق محیطی که در آن قرار می گیرند عمل می کنند . اگر محیط قلیایی باشد دارای رفتار آنیونیکی و اگر محیط اسیدی باشد دارای رفتار کاتیونیکی هستند . به طور کلی اکثر محصولات این گروه از مشتقات آمیدازولین ها ( مشتق شده از اسیدهای چرب ) ، اتانول آمین و اسید کلرواستیک می باشند . در این ترکیبات که دارای خاصیت دوگانه هستند بار مثبت و منفی به صورت همزاد وجود دارد مانند الکیل بتائین ها :

نرمی و قابلت سازگاری با شرایط مختلف از نظر PH از جمله خصوصیات بارز این گروه از شوینده هاست . به دلیل اینکه این گروه از مواد شوینده سوزشی در چشم انسان ایجاد نمی کنند در تهیه محصولات استحمام کودکان مود توجه خاص هستند .

سورفکتانت های غیر یونی (IonicNon )

این گروه از سورفکتانت ها از نظر بار الکتریکی خنثی و برای تولید پودرهای مورد مصرف ماشین های لباسشویی استفاده می شوند و دلیل عمده آن کف کم آنها است . نانیونیک های مهم در صنعت عبارتند از الکیل اتوکسی لیتها ، الکیل فنیل اتوکسی لیتها ، اتانول آمین های چرب .

 

هر کدام از مواد یاد شده دارای مصارفی از قبیل تولید شامپوهای فرش می باشند .

در مورد مواد دو خصلتی (سورفکتانت های آمفوتریک ) چنانچه با تغییرPH بار الکتریکی گروه آبگریز در ماده شیمیایی تغییر کند به این ماده صفت دو خصلتی اطلاق می شود . مواد سطحی که در محیط به شدت اسیدی دارای بار مثبت و در محیط قلیایی دارای بار منفی و درPH بینابینی تواماً دارای بار مثبت و منفی هستند ، در زمره مواد دو خصلتی هستند .

سورفکتانت ها اصلی ترین و مهم ترین ماده شیمیایی در شوینده ها هستند و حدود 5 الی 30 درصد وزن شوینده ها را تشکیل می دهند . نقش اصلی سورفکتانت ها در شوینده های سنتزی این است که سبب جدایی چرک و چربی از سطح می شوند .

 

چند نمونه از سورفکتانت هایی که اغلب در شوینده ها یاقت می شوند عبارتند از :

- آلکیل بنزن سولفونات خطی با ساختار مقابل :

- دی الکیل بنزن سولفونات ها

- الکان سولفونات ها

 

صابون

ملح اسیدهای چرب را صابون گویند .

به طور کلی سه اصل در ارتباط با مخلوط چربیها باید مد نظر داشت :

 1. در عمل صابونی شدن انرژی زیادی برای مخلوط شدن دو واکنش دهنده غیر قابل اختلاط با هم ( محلول سود و مخلوط چربیها ) لازم است .
 2. سرعت صابونی شدن با تشکیل صابون افزایش و صابون تشکیل شده به عنوان امولسیون کننده برای دو واکنش دهنده عمل می کند .
 3. عملاً مخلوط چربیها و روغنها مقدار اضافی تری قلیا برای تکمیل صابونی شدن لازم دارند و مقدار اضافی قلیا با افزودن اسیدهای چرب خنثی می شود .

 


طبقه بندی روغنها و چربیها بر اساس خواص صابون حاصل

روغنها و چربیها بر اساس خواص صابونها به 5 گروه تقسیم می شوند :

 1. چربیهای جامد که صابون حاصل دارای کف کم در آب سرد و پاک کنندگی خوب و دوام خوب است . این گروه شامل تالو ، گریس ، روغنهای گیاهی و دریایی جامد شده با نقطه ذوب و تیتر بالاو روغن پالم استئارین است . این صابون روی پوست ملایم است . این گروه معمولاً 60 درصد پایه چربی صابونها و تالو تنها حدود 40 درصد چربی صابون را تشکیل می دهد .
 2. چربیهای جامد که حاصل صابون با ذرات کف کنندگی خوب و حلالیت بالا در آب سرد است ( چربیهای گروه لوزیک ) . معمولاً از روغن کوکونات ، پالم کرنل وBaba SSU استفاده می شد . معمولاً 15 درصد چربی صابون را تشکیل می دهند .
 3. روغنها و چربیهایی که حاصل صابون با بافت نرم است . روغن زیتون ، سویا از این گروهند و روغن کتان اصولاً برای صابون پتاسی استفاده می شود .

این گروه روغنها ( خشک شونده و نیمه خشک شونده ) نسبت به تالو و کوکونات سریعتر فاسد شده و سبب تخمیر در رنگ صابون می شوند .

 1. رزین که صابون کف سریعتر و حلالیت بیشتری دارد ، اما خیلی نرم هستند و به همین دلیل به تنهایی استفاده نمی شوند .
 2. اسیدهای چرب و نفتینیک .


مبلغ قابل پرداخت 20,736 تومان

توجه: پس از خرید فایل، لینک دانلود بصورت خودکار در اختیار شما قرار می گیرد و همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال می شود. درصورت وجود مشکل می توانید از بخش تماس با ما ی همین فروشگاه اطلاع رسانی نمایید.

Captcha
پشتیبانی خرید

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

  انتشار : ۹ آبان ۱۳۹۵               تعداد بازدید : 1662

برچسب های مهم

دفتر فنی دانشجو

توجه: چنانچه هرگونه مشكلي در دانلود فايل هاي خريداري شده و يا هر سوال و راهنمایی نیاز داشتيد لطفا جهت ارتباط سریعتر ازطريق شماره تلفن و ايميل اعلام شده ارتباط برقرار نماييد.

فید خبر خوان    نقشه سایت    تماس با ما