مرکز دانلود خلاصه کتاب و جزوات دانشگاهی

مرکز دانلود تحقیق رايگان دانش آموزان و فروش آنلاين انواع مقالات، پروژه های دانشجويی،جزوات دانشگاهی، خلاصه کتاب، كارورزی و کارآموزی، طرح لایه باز کارت ویزیت، تراکت مشاغل و...(توجه: اگر شما نویسنده یا پدیدآورنده اثر هستید در صورت عدم رضایت از نمایش اثر خود به منظور حذف اثر از سایت به پشتیبانی پیام دهید)

نمونه سوالات کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور (سوالات تخصصی)

نمونه سوالات کارشناسی دانشگاه پیام نور (سوالات تخصصی)

نمونه سوالات دانشگاه پيام نور (سوالات عمومی)

کارآموزی و کارورزی

مقالات رشته حسابداری و اقتصاد

مقالات علوم اجتماعی و جامعه شناسی

مقالات روانشناسی و علوم تربیتی

مقالات فقهی و حقوق

مقالات تاریخ- جغرافی

مقالات دینی و مذهبی

مقالات علوم سیاسی

مقالات مدیریت و سازمان

مقالات پزشکی - مامایی- میکروبیولوژی

مقالات صنعت- معماری- کشاورزی-برق

مقالات ریاضی- فیزیک- شیمی

مقالات کامپیوتر و شبکه

مقالات ادبیات- هنر - گرافیک

اقدام پژوهی و گزارش تخصصی معلمان

پاورپوئینت و بروشورر آماده

طرح توجیهی کارآفرینی

آمار سایت

آمار بازدید

  • بازدید امروز : 3820
  • بازدید دیروز : 3324
  • بازدید کل : 12706230

مقاله جهاني شدن و نقش دين


مقاله جهاني شدن و نقش دين

28 صفحه

فصل اول

طرح مسئله

با توجه به تحولات جهاني خصوصاً در سه دهه اخير و ابعاد و فرايند جهاني شدن مي‌توان به صراحت اذعان داشت كه اين پديده جهاني شدن در اثر گسترش ابداعات بشري و توسعه پديد آمده است و نظام‌ها و روابط جديدي در عصر حاضر شكل گرفته و نظريات و مكاتب مختلفي را به وجود آورده و با توجه به گستردگي پديده جهاني شدن كه سبب تحولاتي در اكثر حوزه‌هاي كشور از جمله فرهنگ شده است كه اين پديده نقش مرزهاي ملي را كم‌رنگ كرده و ملت‌ها را به هم ارتباط داده است. كه در نتيجه تقابل فرهنگي را به وجود آورده است با توجه به اينكه مفاهيم فرهنگي به ويژه توسعه فرهنگي يكي از مسائل مهم كشوري محسوب مي‌شود و چگونگي شكل‌گيري فرهنگ مي‌تواند پيامدهاي مؤثري را در مسير توسعه و رشد يك كشور به همراه آورد كه توسعه فرهنگي اكثر كشورها را تحت‌تأثير خود قرار مي‌دهد. و اينكه در ايران تلاش كردند تا فرايند توسعه فرهنگي خود را براساس سياست‌هاي فرهنگي متأثر از مفاهيم ملي و اسلامي برقرار سازند و هويت و انسجام فرهنگي كشور را در مقابل ساير فرهنگ‌ها تقويت نمايند. همچنين بازگشت جهاني دين و نقش آن مي‌تواند به مثابه‌ي يكي ازا نواع انديشه‌هاي فراملي در سياست توسعه فرهنگي كشور قرار گيرد كه نمي‌توان نقش دين را در توسعه فرهنگي ناديده گرفت. بدين جهت دين به عنوان بخشي از فرهنگ تمدن جامعه و يا انديشه‌هاي فراملي در فكر و سياست فرهنگي موضوعي است كه بايد توجه بيشتري به آن داشت و با توجه به اينكه ايدئولوژي حاكم بر دولت و مردم در ايران همان اسلام مي‌باشد كه در تمام حوزه‌هاي سياسي، اقتصادي و خصوصاً فرهنگي رسوخ كرده و تأثيرگذار مي‌باشد كه نبايد از نقش آن در توسعه فرهنگي كشور غافل شد.

علل انتخاب موضوع

به دليل كنجكاوي شخصي در اثر نگاهي كه به كتب و مقالات تدوين شده در اين خصوص داشته‌ام به اين نتيجه رسيدم كه كمتر به موضوع دين و توسعه فرهنگي در شرايط جهاني شدن در خصوص جمهوري اسلامي ايران پرداخته شده است كه شناخت و موقعيت كشور در عرصه ارتباطات و تعاملات فرهنگي كه زمينه‌ساز توسعه فرهنگي كشور را فراهم مي‌سازد اين پژوهش مي‌تواند جالب باشد.


سوال اصلي

فرايند جهاني شدن و تأثيرات دين باعث چه تغييرات و تحولاتي در توسعه فرهنگي جمهوري اسلامي ايران شده است؟

سوالات فرعي

- مفهوم جهاني شدن و توسعه فرهنگي در جمهوري اسلامي ايران

- برنامه‌ها و سياست‌هاي ايران در خصوص توسعه فرهنگي

- توسعه فرهنگي از نظر امام خميني

- نقش و تأثيرات دين بر توسعه فرهنگي جمهوري اسلامي ايران


مفروض

فرايند توسعه فرهنگي در جمهوري اسلامي ايران تحت تأثير سيستم جهاني شدن فرهنگ و ارتباطات مي‌باشد كه دين در شكل‌گيري آن نيز تأثيرگذار است.


فرضيه

فرايند توسعه فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در جهت سازگاري و تطبيق با آن در حركت و پويايي بوده و باعث ايجاد تغيير و تحول در سياست‌هاي آموزشي جمهوري اسلامي ايران شده است.


مفاهيم

جهاني شدن: مفهوم جهاني شدن واقعيتي است در حال گسترش و نفوذ در تمام عرصه‌ها كه باعث تحولات و تغييرات بسياري در ابعاد سياسي، اقتصادي و فرهنگي و ابعاد ديگر شده است كه تمام جنبه‌هاي زندگي انسان را تحت تأثير قرار داده است كه مردم دنيا كم و بيش به صورت نسبتاً آگاهانه در جامعه جهاني واحد ادغام مي‌شوند.

توسعه فرهنگي: پس از جنگ جهاني دوم متداول گشته و بر اثر كوشش‌هاي يونسكو در دهه 70 قرن 20 از رواج چشم‌گيري در مباحث فرهنگي برخوردار شده است كه هدف توسعه فرهنگي فراهم نمودن وسايل توده‌هاي مردم به فرهنگ و مشاركت آنان در زندگي فرهنگي است.

توسعه: يك فرايند مستمر در جهت ارتقاء و اعتلاي مادي و معنوي جامعه در راستاي اهداف و مقاصد مطلوب است كه زمينه‌هاي مناسب را براي توسعه همه جانبه انسان‌ها فراهم مي‌سازد.

فرهنگ: كليه اشكال زندگي يك قوم يا يك ملت از جمله پايه‌هاي فكري مردم آن باشد.


روش تحقيق

در اين پژوهش داده‌ها از طريق مطالعات كتابخانه‌اي جمع‌آوري شده و به صورت ميداني و توصيفي مي‌باشد.

محدوده زماني و مكاني

زماني: حدوداً سه دهه اخير

مكاني: كشور جمهوري اسلامي ايران


مبلغ قابل پرداخت 6,048 تومان

توجه: پس از خرید فایل، لینک دانلود بصورت خودکار در اختیار شما قرار می گیرد و همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال می شود. درصورت وجود مشکل می توانید از بخش تماس با ما ی همین فروشگاه اطلاع رسانی نمایید.

Captcha
پشتیبانی خرید

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

  انتشار : ۱۲ آبان ۱۳۹۵               تعداد بازدید : 1533

برچسب های مهم

دفتر فنی دانشجو

توجه: چنانچه هرگونه مشكلي در دانلود فايل هاي خريداري شده و يا هر سوال و راهنمایی نیاز داشتيد لطفا جهت ارتباط سریعتر ازطريق شماره تلفن و ايميل اعلام شده ارتباط برقرار نماييد.

فید خبر خوان    نقشه سایت    تماس با ما