مرکز دانلود خلاصه کتاب و جزوات دانشگاهی

مرکز دانلود تحقیق رايگان دانش آموزان و فروش آنلاين انواع مقالات، پروژه های دانشجويی،جزوات دانشگاهی، خلاصه کتاب، كارورزی و کارآموزی، طرح لایه باز کارت ویزیت، تراکت مشاغل و...(توجه: اگر شما نویسنده یا پدیدآورنده اثر هستید در صورت عدم رضایت از نمایش اثر خود به منظور حذف اثر از سایت به پشتیبانی پیام دهید)

نمونه سوالات کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور (سوالات تخصصی)

نمونه سوالات کارشناسی دانشگاه پیام نور (سوالات تخصصی)

نمونه سوالات دانشگاه پيام نور (سوالات عمومی)

کارآموزی و کارورزی

مقالات رشته حسابداری و اقتصاد

مقالات علوم اجتماعی و جامعه شناسی

مقالات روانشناسی و علوم تربیتی

مقالات فقهی و حقوق

مقالات تاریخ- جغرافی

مقالات دینی و مذهبی

مقالات علوم سیاسی

مقالات مدیریت و سازمان

مقالات پزشکی - مامایی- میکروبیولوژی

مقالات صنعت- معماری- کشاورزی-برق

مقالات ریاضی- فیزیک- شیمی

مقالات کامپیوتر و شبکه

مقالات ادبیات- هنر - گرافیک

اقدام پژوهی و گزارش تخصصی معلمان

پاورپوئینت و بروشورر آماده

طرح توجیهی کارآفرینی

آمار سایت

آمار بازدید

  • بازدید امروز : 3462
  • بازدید دیروز : 3324
  • بازدید کل : 12705872

مقاله 12- آزمايش و بررسی ساختار ميكروسكوپی چدن خاكستری كم كربن


مقاله 12- آزمايش و بررسی ساختار ميكروسكوپی چدن خاكستری كم كربن

فهرست مطالب

عنوان: چدن خاكستري كم كربن.. 1

چكيده: آزمايش و بررسي ساختار ميكروسكوپي چدن خاكستري كم كربن.. 1

مقدمه. 2

اهميت متالوگرافي.. 2

هدف از پوليش كردن و اچ كردن.. 3

شرح آزمايش (نحوه انجام كار)3

نتيجه آزمايش:5

چدن خاكستري.. 5

چدنهاي خاكستري.. 8

بحث و بررسي در مورد چدنهاي خاكستري:8

تغيير كربن معادل در چدنهاي خاكستري: ( بحث و بررسي)9

نتيجه كار. 10

چدن‌ها Castiron. 10

چدن نشكن.. 11

چدن داكتيل. 12

هدف آزمايش: بررسي ريزساختار چدن داكتيل. 13

بحث و بررسي«چدن داكتيل». 13

چدن سفيد. 14

سفيد شدن چدن به دليل نفوذ تلور. 15

چدن سفيد. 15

هدف آزمايش: بررسي ريزساختار چدنهاي سفيد قبل و بعد از اچ كردن.. 15

بحث و بررسي در مورد چدنهاي سفيد. 16

ساختار ماكروسكوپي چدن سفيد. 16

بررسي ساختار چدن سفيد. 17

مقدمه:17

روش آزمايش... 17

چدن ماليبل. 18

چدن ماليبل با زمينه پرليتي.. 19

چدن ماليبل. 19

هدف آزمايش: بررسي زيرساختار چدن ماليبل. 19

بحث و بررسي (چدن ماليبل)20

فولادها21

مقدمه:21

مقدمه. 22

فولاد هاي عمليات حرارتي نشده. 22

موضوع: بررسي ساختار ميكروسكوپي فولادهاي ساده كربني.. 22

مقدمه: فولادها Stcell22

فولادهاي هيپوريوتكتوئيدي.. 23

نام گزارش: بررسي زمينه و ساختار فولادهاي ساختماني.. 24

تئوري آزمايش... 24

بحث و نتيجه گيري.. 25

نام گزارش: تحقيق و بررسي زمينهاي فولادهاي ابزار. 25

بحث و نتيجه گيري.. 26

فولاد. 27

موضوع: بررسي ساختمان ميكروسكوپي فولادهاي ساده كربني.. 28

مقدمه: فولادها Steel28

مقدمه. 29

سمنتيت (كاربيد آهن):29

تبديل آهسته فولاد. 29

تأثير عناصر ديگر بر فولاد. 35

گوگرد:35

منگنز:36

فسفر:36

فولادهاي هيپويوتكتوئيدي HYPOEUTOID.. 36

فولادهاي هيپويوتكتوئيدي.. 37

فولادهاي هيپويوتكتوئيدي.. 39

تعريف تحول يوتكتوئيدي و هيپوتكتوئيدي.. 40

گزارش كار سوم:40

عنوان گزارش: آلياژهاي آلومينيوم. 40

گزارش كار چهارم. 42

نمونه اي از موارد كاربرد آلياژهاي آلومينيوم. 43

آلياژهاي آلومينيوم ـ آلومينيوم خالص تجاري.. 43

نتيجه كار. 44

آلومينيوم خالص.... 44

انواع سمباده‌هاي موردنياز. 44

هدف آزمايش: تأثير سرعت كردن بر خواص آلومينيوم. 44

بحث و بررسي در مورد آلومينيوم خالص.... 45

عنوان: چدن خاكستري كم كربن

چكيده: آزمايش و بررسي ساختار ميكروسكوپي چدن خاكستري كم كربن

مقدمه: چدن خاكستري از آلياژ آهن و كربن كه حدود 2% بيشتر باشد ويا سرعت سرد كردن پايين و يا سيليسيم كه باعث ناپايداري سمنتيت مي شود چدن خاكستري توليد خواهد شد.

حال اگر مقدار كربن آن كمتر از3 / 4% باشد چدن خاكستري كم كربن بدست مي‌آيد كه ريخته‌گري راحتري نسبت به فولادها دارد كه ممكن است داراي زمينه مزيت و پرليتي باشد.

روش آزمايش: در اولين مراحل بريدن نمونه از قطعه اصلي به وضوح و نرمي و خوشتراشي آن پي مي‌بريم بعد از بريدن، سوهان كاري آن نيز به راحتي انجام مي‌شود. اما سمباده كاري آن علي رقم نرمي بالاي آن با مشكل مواجه مي شد. به طوري كه با صرف كردن زمان حدود 3 / 1 بر سمابده كاري چدن‌هاي نظير قبل كمتر به صافي مسطح مي‌رسيديم.

همه از سوهان كاري و پوليش كاري (قبل از اچ كردن) نمونه را زير ميكروسكوپ مي‌گذاريم در اولين نگاه خطوط بيش از حد سمباده و دستگاه پوليش مانع از ديدن گرافيت هاي آن مي شد.

و سپس حدود پنج الي هفت ثانيه در محلول براي اچ كردن فرو مي‌برديم بعد از درآوردن از محلول و شستن قطعه آن را زير ميكروسكوپ گذاشتيم كه زمينه را مشاهده كرديم.

 

مقدمه

اهميت متالوگرافي

متالوگرافي در مفهوم كلي عبارت است از مطالعه ساختار دروني فلزات و آلياژها و رابطه اين ساختار با تركيب، نمونه توليد، و شرايط انجماد و خواص شيميايي و مكانيكي آنها مي‌باشد. يكي از آزمايشهاي مهم واحد كنترل كمي و كيفي خط توليد ريخته‌گري متالوگرافي است كه امروزه هم جنبه كنترل كيفي و هم جنبه تحقيقاتي به خود گرفته است.

اگر بخواهيم به اهميت اين آزمايشگاه بيشتر واقف گرديم لازم است اهداف مهم اين آزمايشگاه را به صورت خلاصه بيان و توجه كنيم.

1 ـ بررسي عيوب ميكروسكوپي و بعضي از عيوب ماكروسكوپي فلزات و آلياژهاي توليد شده از قبيل درشت دانگي و رشد و ناهمگوني فازهاي ناخواسته و عدم توزيع ـ يكنواخت دانه ها و فازها و….

2 ـ تشخيص، تقريبي تركيب شيميايي آلياژ از طريق بررسي ساختار دروني و استفاده از دياگرافم فازي آن آلياژ كه اين هدف بيشتر زماني لازم مي‌شود كه امكانات آزمايشگاه تجزيه فلزات در دسترسي نباشد.

3 ـ بيشتر از روش ماكروسكوپي استفاده مي‌شود و كمكي براي آزمايشگاه انجماد است و عبارتست از كنترل نحوه و نوع انجماد و رشد ماكروسكوپي دانه‌ها و رابطه با شرايط ريختگي آن آلياژ كه كنترل آن مي‌تواند در بهبود خواص مكانيكي و سلامتي قطعه ريختگي مؤثر باشد.

لازم به ذكر است كه بين اهداف گفته شده هدف اول بسيار مهمتر است و آن را به دو بخش اصلي تقسيم مي‌كنيم.

1 – جنبه تكنولوژيكي

2 ـ جنبه متالوژيكي

هدف از پوليش كردن و اچ كردن

شايد سئوالي پيش آيد كه پوليش و اچ كردن چيست؟

پوليش كردن عبارتست از سمباده كاري ريز كه تشكيل شده از سمباده‌هاي ضدآب كه از شماره‌هاي 1000 - 320 تشكيل شده و نصب شده روي فلز آلومينيومي كه در زير شيرآبي قرارگرفته و در حين سمباده‌كاري آب مدام روي آن ريخته مي‌شود.

اچ كردن يعني مرئي كردن ساختار بلورين فلز و ايجاد مغايرت بين سازنده‌هاي مختلف آن مي‌باشد. آچ كننده هامانند (اسيدهائي آلي و غيرآلي و پيكه‌اي و نيسال و…)

شرح آزمايش (نحوه انجام كار)

اولين كاري كه براي انجام الزامي است بريدن يك قطعه به ابعاد موردنياز از ميلگرد آج دار و ساده كه در اين كار 1 سانتيمتر مي‌باشد. پس از بريدن قطعه آن سوهان، نرده و سطح اين نمونه را گونيا مي‌كنيم. و با سوهانهاي خشن و نرم تمام سطح را مي‌زنيم تا هم به اندازه مناسبي برسد و هم سطح گونيا شود.

بعد از اتمام سوهانكاري به قسمت سمباده كاري يا پوليش زدن مي‌رسيم.

در اين قسمت نمونه را روي محلي كه در آن سمباده‌ها از نرم تا خشن روي سكو قرار گرفته‌اند مي‌گذاريم تا به ترتيب سمباده را شروع كنيم در ضمن در روي هر كدام (هر شماره) از سمباده‌هاي شيرهاي آبي تعبيه شده تا در حين كار آب روي نمونه سمباده ريخته و كار را بهتر و روانتر انجام دهيم. علت اينكه آب بايد روي نمونه مداوم باشد جلوگيري از مسردود شدن كاغذ سمباده يا جلوگيري از خط روي نمونه مي‌باشد.

روش كار به اين گونه است كه ابتدا از سمباده هاي خشن استفاده كرده و به ترتيب شماره به طرف نرم آن مي رويم تا خشهاي افتاده روي نمونه را حذف كرده و تا انجام اين كار از سمباده‌ها استفاده مي‌كنيم.

بعد از اتمام كار و اطمينان از عاري بودن خش نوبت به دستگاه پوليش مي‌رسد دستگاههاي كه در آن صفحه وجود دارد كه آن توسط نيروي اتروموتوري مي‌چرخد و روي اين صفحه پارچه‌اي نصب شده نام اين پارچه ماهوت مي‌باشد و طرز كار اين است كه هنگام چرخش صفحه نمونه را روي آن قرار داده تا اگر خشي روي قطعه بود برطرف شود و علت آن سايش بين الياف پارچه ماهوت و سطح قطعه باعث برطرف شدن خشها مي‌شود.

برا ياينكه اين كار سريعتر وب هتر انجام شود اكسيدآلومينيوم را به همراه آب مخلوط كرده كه رنگ آن سفيد مي‌شود و هنگام چرخش صفحه و قرار گرفتن نمونه روي آن اين محلول روي آن ريخته شده و برخورد دانه‌هاي اكسيد آلومينيوم با سطح نمونه باعث از بين رفتن خشهاي روي قطعه مي شود. بعد از شستن خشك كردن سطح نمونه آن را براي اچ كردن آماده مي‌كنيم.

محلول اچ براي هر قطعه متغير است و براي قطعه كاسه فولاد مي‌باشد اسيدنيتريك و الكل مي‌باشد.

براي انجام كار بايد نمونه را در داخل محلول اچ گذاشته و قرار مي دهيم البته زمان قرار دادن در داخل محلول به عواملي مانند جنس فلز و ساختمان و سختي آب بستگي دارد و مي تواند از 1 تا 5 ثانيه متغير باشد و بعد از گذاشتن قطعه در داخل محلول اچ و زمان موردنظر آن را سريعاً برداشته و مي‌شوئيم و بعد سطح آن را با الكل تميز مي كنيم و سپس خشك مي‌كنيم.

حال نمونه يا قطعه‌ها براي مشاهده كردن از ميكروسكوپ آماده است تا بررسي روي ساختار اين فولاد را انجام دهيم بعد از نگاه كردن با ميكروسكوپ نتيحه گرفتيم كه اين فولاد كم كربن هيپبويوتكتوئيدي به شكل زير مي باشد و نتيجه آن به صورت زير است:

 

نتيجه آزمايش:

نتيجه اينكه اين فولاد، هيپريوتكتوئيدي مي باشد و باتوجه به ساختار دروني يعني زمينه فريت و دانه‌هاي درشت پرليت مي فهميم كه داراي 4/0% كربن مي‌باشد و 5% فريت و 5% پرليت پس نتيجه مي گيرمي هر چه پرليت در ساختار فلز بيشتر باشد درصد كربن نيز بيشتر مي‌باشد و هر چه مقدار و درصد كربن كمتر مقدار فريت بيشتر مي‌شود و تيره بودن سطح در زير ميكروسكوپ دليل بر اين ادعا مي‌باشد.

 

چدن خاكستري

بخش عظيمي از چدن ريختگي از چدن خاكستري هستند كه معمولاً تحت عنوان چدن ريختگي ناميده مي‌شوند. البته عنوان مذكور براي تعريف چدن خاكستري به طور نامناسبي به كار مي رود در حاليكه نام چدن خاسكتري بدان جهت انتخاب شده است كه رنگ مقطع شكست خاكستري است. خاكستري بودن رنگ سطح مقطع شكسته شده اين آلياژ ناشي از وجود ورقه‌هاي نازك گرافيت در چدن خاكستري است. هنگامي كه تركيب شيميايي چدن مذاب و سرعت سرد كردن آن مناسب باشد در خلال انجماد كربن مزبور در چدن جدا مي شود و ورقه‌هايي از گرافيت تشكيل مي‌گردد. دانه‌هاي اين گرافيت ها به داخل مذاب رشد مي كند و به همين جهت براي تشكيل ورقه‌هاي آزادي عمل دارند.

وجود گرافيت ورقه‌اي سبب مي‌شود كه چدن خاكستري داراي خصوصيات بي‌نظيري باشد منجمله داشتن قابليت ماشين كاري خوب در شرايطي كه ميزان سختي نيز در حدي است كه مقاومت در برابر سايش عالي است توانايي مقاومت در برابر سوختن در مراحل آخر از بين رفتن مواد روغن كاري خوب است و همچنين خاصيت الاستيكي غيرعادي كه باعث مي‌شود قابليت ارتعاش داشته باشد.

چندين فاكتور مختلف بر روي جوانه زني و رشد ورقه‌هاي گرافيت تأثير مي‌گذارند بطوريكه اين ورقه‌هاي گرافيت مي توانند به شكلها و فرمهاي مختلفي ظاهر شوند.

مقدار گرافيت موجود در چدن اندازه و نحوه توزيع آن نيز بر روي خواص چدن بر روي آنها مؤثر است، مشخص نمودن خواص مطلوب ارجعيت دارد.

نوعي ساختار زمينه در چدنهاي با گرافيت ورقه‌اي تأثير كمتري در استحكام اين چدنها نسبت به شكل، اندازه و توزيع گرافيت‌ها دارد. در صورتي كه نوع ساختار زمينه عامل مهمي در تعيين سختي و قابليت ماشينكاري در اين چدنها است.

گروه ديگري از چدنها كه داراي اهميت زيادي درمواد مهندسي هستند، چدنهاي با گرافيت كروي يا چدن هاي نشكن هستند كه شكل گرافيت ها در شرايط ريختگي اين نوع چدنها به صورت كروي بوده و داراي استحكام و ازدياد طول نسبي مناسبي هستند. ساختار زمينه در اين نوع چدن ها تأثير زيادي در استحكام آنها دارد.

كم تر بودن مقدار سيليسيم در چدن ها يا زيادتر بودن برخي عناصر آلياژي از قبيل كرم و مجموعه عوامل كه از تجزيه كربن جلوگيري كند. موجب مي‌شود كه دسته سومي از چدنها تحت عنوان چدنهاي سفيد يا سختي زياد، قابليت ماشينكار كم و مقابله شكست سفيد توليد شود.

چدن هاي چكش خوار گروه ديگري از چدنها، ابتدا قطعات را به صورت چدن سفيد ريخته گري سپس با استفاده از يك سيكل عمليات حرارتي مناسب كاربيدها را تجزيه كه گرافيت به شكل خاصي رسوب پيدا مي كند.

در اين حال شكل گرافيت ها نسبت به نوع چدن چكش خوار تغيير مي كند، بدين معني كه حدود تغييرات آنها را از گرافيت هايي كوت شده و به هم فشرده شروع به گرافيت هايي كاملا كروي شكل ختم مي گردد و به همين تركيب فاز زمينه در اين نوع چدن ها از ساختار فريتي شروع و به يك ساختار پرليتي ختم مي شود.

در ساختار ميكروسكوپي چدنها،‌ فازها و تركيباتي مانند فريت، پرليت يا فازهاي تغيير حالت يافته ديگر كه زمينه نمونه را تشكيل مي دهند.

اطراف گرافيت ها يا كار بيدهاي يوتكتيكي را احاطه مي كنند. چنين اجزاء يوتكنيكي آلياژ بين انجماد به صورت دانه اي يا به شكل سلولي منجمد مي شوند.

 

چدنهاي خاكستري

وسايل مورد نياز: يك قطعه چدني خاكستري، انواع سمبادهاي مورد نياز به پوليش – محلول اچ

هدف آزمايش: بررسي ريز ساختار چدنهاي خاكستري قبل و بعد از اچ كردن.

تئوري آزمايش:‌ابتدا كه تكه چدن خاكستري را توسط سوهان به صورت گونيايي در آورده و سپس توسط سمباده ها سطح آن را صيقل داده و بعد از اتمام مراحل سمباده كاري آن را پوليش كرده و سپس در محلول اچ قرار داده و بعد از سمباده كاري ده دقيقه آن را برداشته و توسط آب شسته و در زير ميكروسكوپ قرار مي دهيم كه فازهاي البته قبل از اچ كردن در زير ميكروسكوپ در زمينه به جز گرافيت هاي ورقه ات هيچ گونه جزئيات ديگري قابل رؤيت نبود.

ولي پس از اتمام مرحله اچ كردن مشاهده مي گردد كه حاوي گرافيت هاي ورقه اي با زمينه اي كاملا پرليتي و فسفيد يوتكتيكي است و ساختار دندريتي مربوط به آستينت هاي اوليه به طور كاملا ضعيفي در آن ديده مي شود

 

بحث و بررسي در مورد چدنهاي خاكستري:

ساختار دندريت اوليه در چدنهاي خاكستري:

با انجام عمليات پوليش اچ وآزمايش هاي ميكروسكوپي يا ميكروسكوپ عادي نمي توان شكل دندريت اوليه در چدنهاي خاكستري قبل از يوتكتيكي را مشاهده كرد.

اما در صورتي كه نمونه اي از چدن اخير با دقت و ظرافت زيادي سمباده و پوليش گردد با استفاده از يك منبع نوري و كاهش نورهاي اضافي و نيز قرار دادن نمونه به طور مناسب ، ساختار مزبور به روشني قابل رؤيت مي گردد.

دندريت هاي اوليه در سطح مقطع نمونه هايي از يك چدن خاكستري قبل از يوتكتيكي در شكلها نشان داده شده است.

نمونه ها با استفاده از سمباده هاي نرمي كه بر روي ديسك هاي گردان قرار دارند تهيه و آماده سپس توسط نور مايل و با تنظيم جهت نمونه و جهت نور به منظور ايجاد حداكثر تباين نوري مورد مطالعه قرار مي گيرند.

اول جزاير ظريفي از دندريت ها با ساختار شعاعي و دوم دندريت هايي درشت تر و بدون جهت در نمونه اي كه با سرعت آرامتري مشاهده مي گردد.

 

تغيير كربن معادل در چدنهاي خاكستري: ( بحث و بررسي)

مقدار گرافيت هاي ورقه اي مهم ترين عاملي است كه برروي استحكام و خواص ديگر چدن خاكستري تاثير مي گذارد و تغيير در آنها علت اصلي تغيير استحكام چدن هاست.

ساختار زمينه در صورتي پرليتي كامل است كه مقدار سيليسم كمتر يا مقدار منگنز زيادتر باشد و به همين ترتيب بر اثر وجود مقادير بسيار كم و جزئي از عناصر پايدار كننده پرليت از قبيل آرسنيك، كرم، مس، نيكل و قلع در مواد اوليه يا قراضه‌هاي برگشتي مي‌توان زمينه‌اي كاملاً پرليتي بدست آورد.

درمورد چدنهايي كه داراي استحكام كمتري هستند، ساختار زمينه داراي اهميت كمتري نسبت به نوع گرافيت ها در چدن است، در صورتي كه در چدنها با استحكام و مقاومت زياد نوع ساختار زمينه اهميت زيادي دارد به طوري كه در چنين مواردي سعي مي شود تا ساختارهايي كاملاً پوليتي و يا بينايتي توليد گردد.

نتيجه كار

چدن‌ها Castiron

چدنها آلياژهاي آهن و كربن هستند كه حاوي تعداد ديگري عناصر آلياژي مانند سيليسيم، منگنز، گوگرد و فسفر هستند.

تركيب يوتكتيكي چدنها شامل گرافيت (يا كاربيد آهن) و آستنيت است كه در ادامه سرد شدن فاز آستنيت به فازهاي ديگر تبديل مي‌شود و به همين ترتيب عوامل مهم ديگري كه خواص چدنهاي ريختگي به توسط انها تعيين مي‌گردد مقدار، اندازه شكل و توزيع گرافيت‌ها است يا به عبارت ديگر كنترل عوامل نام برده مهمترين اصل در توليد چدنها است.

تغيير عواملي از قبيل شيميايي، نحوه جوانه زني، سرعت انجماد در چدن‌ها و نيز تأثير برخي عناصر آلياژي در مقادير بحراني باعث تغيير زيادي در نوع، شكل، اندازه و توزيع گرافيت‌ها مي‌گردد.

استحكام در چدنهاي خاكستري باسنيت گرافيت‌هاي نرم و ضعيف‌تر متناسب است يا به عبارت ديگر، استحكام در اين نوع چدنها به نزديكتر بودن درصد كربن چون به تركيب يوتكتيكي بستگي دارد كه با استفاده از رابطه كربن معادل مقدار آن از رابطه زير به دست مي‌آيد:

CE=(% +1/3 Csi%+D%)

در صورتي كه ميزان كربن معادل برابر 3 / 4% باشد ساختار يوتكتيكي تمام سطح مقطع را اشغال مي كند و اگر مقدار آن كمتر از 3 / 4% باشد چدن مزبور ساختاري قبل از يوتكتيكي داشته و حاوي ساختار يوتكتيكي، گرافيت و آهن مي‌گردد و به همين ترتيب، در چدنهاي بعد از يوتكتيكي گرافيت‌هاي ورقه‌اي بزرگ باعث نرم و ضعيف‌تر شدن چدن مي‌گردند.

 

چدن نشكن

چدن داكتيل به نامهاي چدن كروي. چدن با گرافيت كروي و چدن SG نيز خوانده مي‌شوند. چدن داكتيل باتوجه به ميزان كربن وسيليسيم محتوي از خانواده چدن خاكستري است و از نظر تجهيزات ذوب دماي نگهداري ذوب و متالورژي عمومي نيز اين دو چون خيلي به هم شبيه هستند.

تفاوت اساسي مابين چدن داكتيل و چدن خاكستري اين است كه گرافيت چدن داكتيل در خلال انجماد به صورت كره‌هايي آزاد و تشكيل مي‌گردد در حاليكه گرافيت چدن خاكستري به صورت ورقه آزاد مي‌شود. آزاد شدن گرافيت به شكل كروي در چدن داكتيل ناشي از اثر وجود چند صدم درصد فلز منيزيم در مذاب است. از انجا كه وجود مقدار جزئي از عناصري مثل گوگرد. سرب ـ تيتانيم و آلومينيوم مي‌تواند در عمليات كروي كردن گرافيت تأثير گذاشته وياحتي از آن جلوگيري نمايد، لازم است چدن مذاب براي تهيه چدن داكتيل در مقايسه با مذابي كه براي چدن خاكستري بكار مي‌رود. از نظر عدم وجود ناخالصي‌ها وضعيت بهتري داشته باشد.

افزودن مقدار كمي سديم به همراه منيزيم به مذاب باعث مي‌شود كه اثر ناخالصي‌ها كه مانع از تشكيل گرافيت كروي مي‌گردند به حداقل برسد و بنابراين شرايط لازم فراهم مي‌شود تا چدن را از مواد خام نسبتاً ارزان توليد نمود.

اگر در چدن اوليه گوگرد وجود داشته باشد سولفور منيزيم تشكيل مي‌گردد و باعث مي‌شود مقداري از منيزيم تحليل رفته و غيرقابل استفاده گردد و سولفور منيزيم هم تفاله ايجاد كند.

بنابراين پائين بودن ميزان گوگرد در شمش اوليه و يا آهن خام مورد استفاده از اهميت خاصي برخوردار است.

البته از آنجايي كه قابليت انعطاف خوب يكي از خواص مهم چدن داكتيل است ميزان عناصر پايدار كنترل كاربيد و پرليت مثلاً عناصري چون كرم، واناديم، منگنز و قلع و فسفر نيز بايد پائين باشد. ميزان فسفر در چدن نبايد از 06/0 درصد بيشتر باشد. خصوصاً اگر لازم است چدن داكتيل توليدي از مقاومت خوبي در برابر ضربه در دماي پائين برخوردار باشد.

 

چدن داكتيل

وسايل مورد نياز:

يك قطعه چدن داكتيل، انواع سمباده‌هاي موردنياز، پوليش، محلول اچ

هدف آزمايش: بررسي ريزساختار چدن داكتيل

تئوري آزمايش:

ابتدا يك تكه چدن داكتيل را توسط سوهان به صورت گونيايي درآورده و سپس توسط سمباده هاي مورد نياز سطح آن را صيقل داده و بعد از اتمام مراحل سمباده كاري آن را پوليش كرده و سپس در محلول اچ قرار داده و بعد از حدود 15 دقيقه آن را برداشته و توسط آب شسته و در زير ميكروسكوپ قرار داده كه فازهاي زير در آن مشاهده گرديد:

قطعه هايي كه از جنس چدن نشكن هستند داراي گرافيت‌هاي كاملاً كروي هستند.

ساختار ميكروسكوپي اين قطعه‌ها پس از ريخته‌گري شامل كاربيدهاي ظريف و مقدار كمي گرافيت‌هاي كروي در قسمتهاي خارجي است.

ساختار زمينه قبل از عمليات حرارتي به صورت كاملاً پرليتي است در صورتي كه پس از يك عمليات حرارتي كوتاه و شبيه به آنچه كه در مورد قطعه هاي چدن خاكستري به عمل آمد ساختار ميكروسكوپي شامل گرافيت‌هاي كروي در زمينه اي فريتي است.

(شكل هاي 191 و 192 و 193)

 

بحث و بررسي«چدن داكتيل»

ساختار گرافيت‌هاي كروي در يك چدن ريخته‌گري شده در قالب ماسه‌‌اي مشاهده مي شود. اگر ميزان منيزيم لازم براي كروي كردن گرافيت‌ها كم باشد در اين صورت گرافيت ها به شكل فشرده يا شبه ورقه اي به دست خواهند آمدكه در اين حالت چدن داراي استحكام و قابليت انعطاف كمتري نسبت به چدن با گرافيت كروي مي‌گردد و بالاخره اگر مقدار منيزيم بسيار كمتر باشد در اين صورت چدن با گرافيت ورقه‌اي به دست خواهد آمد. بايد توجه داشت كه برخي موارد به عللي خاص عملاً سعي مي‌گردد كه گرافيت ها در چدن به شكل فشرده يا شبه ورقه اي ايجاد گردند.

 


مبلغ قابل پرداخت 4,752 تومان

توجه: پس از خرید فایل، لینک دانلود بصورت خودکار در اختیار شما قرار می گیرد و همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال می شود. درصورت وجود مشکل می توانید از بخش تماس با ما ی همین فروشگاه اطلاع رسانی نمایید.

Captcha
پشتیبانی خرید

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

  انتشار : ۸ آذر ۱۳۹۵               تعداد بازدید : 1569

برچسب های مهم

دیدگاه های کاربران (0)

دفتر فنی دانشجو

توجه: چنانچه هرگونه مشكلي در دانلود فايل هاي خريداري شده و يا هر سوال و راهنمایی نیاز داشتيد لطفا جهت ارتباط سریعتر ازطريق شماره تلفن و ايميل اعلام شده ارتباط برقرار نماييد.

فید خبر خوان    نقشه سایت    تماس با ما