مرکز دانلود خلاصه کتاب و جزوات دانشگاهی

مرکز دانلود تحقیق رايگان دانش آموزان و فروش آنلاين انواع مقالات، پروژه های دانشجويی،جزوات دانشگاهی، خلاصه کتاب، كارورزی و کارآموزی، طرح لایه باز کارت ویزیت، تراکت مشاغل و...(توجه: اگر شما نویسنده یا پدیدآورنده اثر هستید در صورت عدم رضایت از نمایش اثر خود به منظور حذف اثر از سایت به پشتیبانی پیام دهید)

نمونه سوالات کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور (سوالات تخصصی)

نمونه سوالات کارشناسی دانشگاه پیام نور (سوالات تخصصی)

نمونه سوالات دانشگاه پيام نور (سوالات عمومی)

کارآموزی و کارورزی

مقالات رشته حسابداری و اقتصاد

مقالات علوم اجتماعی و جامعه شناسی

مقالات روانشناسی و علوم تربیتی

مقالات فقهی و حقوق

مقالات تاریخ- جغرافی

مقالات دینی و مذهبی

مقالات علوم سیاسی

مقالات مدیریت و سازمان

مقالات پزشکی - مامایی- میکروبیولوژی

مقالات صنعت- معماری- کشاورزی-برق

مقالات ریاضی- فیزیک- شیمی

مقالات کامپیوتر و شبکه

مقالات ادبیات- هنر - گرافیک

اقدام پژوهی و گزارش تخصصی معلمان

پاورپوئینت و بروشورر آماده

طرح توجیهی کارآفرینی

آمار سایت

آمار بازدید

  • بازدید امروز : 348
  • بازدید دیروز : 5062
  • بازدید کل : 12319420

قلمرو بیابانهای ژئومرفولوژی استان قم


قلمرو بیابانهای ژئومرفولوژی استان قم
 
اشكال ژئومرفولوژی بيابان در استان قم:

واحد دشت سر:

در استان قم دشت سرها از نظر وضعيت توپوگرافي، رسوب و نحوه عمل فرسايش به سه تيپ تقسيم مي شوند.


تيپ دشت سر فرسايشي(Pediment):

دشت سر مذكور در اكثر نقاط انتهاي كوهستاني قم مشاهده مي شود كه در نقشه ژئومرفولوژی نمايش داده شده است. از جمله معروف ترين يا مشهودترين دشت سر فرسايشي، مي توان به دشت سر فرسايشي علي آباد طايقان كه منشعب شده از رودخانه علي آباد در بالادست قمرود است، اشاره كرد.

در استان قم دشت سرهاي مذكور به دليل كمبود بارندگي و مقدار سيلابهاي نسبتاً كم از وسعت اندك برخوردارند. مهمترين رخساره هاي تيپ دشت سرفرسايشي در استان قم شامل موارد ذيل هستند. تفكيك رخساره ها به دليل كوچكي مقياس نقشه صورت نگرفته است. ولي توضيح و تفسير رخساره هاي دشت سر فرسايشي در استان و ارتباط با قلمرو بيابانها مهم محسوب مي شود.


1- رخساره فرسايش آبي:

رخساره مذكور در اكثر تيپهاي دشت سر مذكور در نواحي مختلف استان مشاهده مي شود. اين رخساره به صورت شيارهائي كه بر اساس نوع سازندها، اشكال گوناگون دارد، بر روي عكسها مشاهده مي شود. آبراهه ها پس از طي مسير كوتاهي معمولاً به هم پيوسته و تشكيل چندين آبراهه را مي دهند. فرسايش پذير بودن سنگهاي مارن، شيل و آهك سالسر سنگ در نواحي مركزي و جنوبي استان سبب تشكيل بهترين رخساره شده است.


2- رخساره مخروط افكنه:

اين رخساره معمولاً پس از رخساره فرسايش آبي قرار گرفته و مخروطي كوچك با دانه بندي متفاوت را تشكيل مي دهد.


3- رخساره منطقه برداشت:

اين رخساره در حوالي روستاي لنگرود و در پائين دست سد كبار قم و انتهاي حوضه آبخيز كهك و كبار كاملاً مشخص است.


4- اينسلبرگ فرسايشي:

اينسلبرگ فرسايشي در شمال خورآباد به عنوان يك بيرون زدگي كوچك مخروطي شكل كه در اثر فرسايش از مناطق مجاور خود جدا شده است مشخص است.


مشخصات عمومي دشت سرهای استان :

دشت سرهاي موجود در استان قم با توجه به اينكه سرانجام به كوير و پلايا ختم مي شوند، معمولاً داراي نهشته هاي انتهايي با ضخامت زياد هستند. اين مسأله در دشت سرهاي حوضه بسته درياچه نمك، دشت سر پايين دست حوضه كهك و كبار، دشت سر حوضه آبخيز گلستان كاملاً مشاهده مي شود.

در روي نقشه ژئومرفولوژی واحد مذكور مشخص شده است. تعداد و تراكم دشت سرها به دليل شرايط كوهستاني قسمتهاي غربي، جنوبي و مركزي استان زياد است. ولي در رابطه با بيابان، دشت سرهاي مجاور پلاياها يا چاله ها از ارزش طبقه بندي بالاتري نسبت به ساير دشت سرها برخوردارند.

ذيلاً خصوصيات دشت سرهاي موجود در استان عنوان مي شود.


دشت سر درياچه حوض سلطان:

دشت سرهاي موجود در حوضه آبخيز درياچه حوض سلطان با توجه به عكس هاي ماهواره اي و عكس هاي هوايي معمولاً داراي عرض نسبتاً زياد هستند. بخصوص تعداد و تراكم آبراهه ها به دليل جنس تشكيلات در نواحي غربي حوضه بسيار زياد است. آبراهه ها از نوع موازي بوده و اتصال بين آبراهه ها در مسيري طولاني اتفاق مي افتد. شيب دشت سرهاي اين ناحيه بين حدود 5 تا حدود 14 درصد تغيير مي كند و معمولاً شيب جانبي ندارد. تعداد دشت سرهاي موجود در اين حوضه به دليل خشكه رودهاي فراوان، زياد است


دشت سر حوضه آبخيز طغرود:

اين دشت سر داراي عرض كم و طول نسبتاً زياد بوده و مواد تشكيل دهنده آن درشت دانه با جورشدگي نسبتاً غير يكنواخت است. عمق رسوبات اين دشت سر متغير و به 8 تا 30 متر مي رسد. پروفيل اين دشت سر به سمت عمق داراي ذرات درشت دانه بيشتري است. دشت سرهاي متفاوتي در اين حوضه وجود دارد كه اكثراً به دليل شرايط رودخانه اي و جريانها وضعيت نسبتاً مشابهي دارند.


دشت سرهاي حوضه آبخيز وزوا:

اين دشت سر نيز باريك بوده و داراي مساحت نسبتاً كمي است و سريعاً به دشت منتهي مي شود. عمق رسوبات در اين دشت سر نسبتاً زياد بين 10 تا 40 متر متغير است.


دشت سرهاي حوضه آبخيز كهك و كبار:

ارتفاعات اين حوضه در قسمتهاي جنوبي و شرقي واقع شده است. دشت سرهاي مجاور ارتفاعات مذكور تفاوتهايي از نظر جنس رسوبات دارند. بخصوص دشت سر كهك و خورآباد كه به دليل مجاورت با تشكيلات قم داراي آبراهه هاي موازي و ريزدانه تر است. عمق رسوبات اين حوضه آبخيز بين 8 تا بيش از 35 متر متغير است.


دشت سرهاي حوضه آبخيز قمرود:

در اين حوضه آبخيز رودخانه هاي متعددي جريان دارد و مشخص ترين دشت سر با گسترش نسبتاً زياد دشت سر علي آباد طايقان در مجاورت محور ارتباطي قم و اصفهان است كه داراي آبراه هاي موازي با عمق رسوبات زياد و جورشدگي متفاوت و اكثراً زاويه دار است.


دشت سر حوضه آبخيز گلستان:

اين دشت سرها نيز داراي ضخامت نسبتاً زيادي هستند. عمق رسوبات اين دشت سرها تا حدود 40 متر مي رسد.


واحد پلايا:

در استان قم چندين پلاياي بزرگ و كوچك وجود دارد كه اشكال ژئومرفولوژی بياباني موجود در آنها نيز مختلف است. پلايا يا چاله داخلي در بيابانها از اشكال مهم به شمار مي آيند. محيط پلايا به وسيله دو عامل رسوب و جريانهاي آبي مشخص مي شود. از نظر نوع نهشته ها، محيط پلايا از دو نوع رسوب كلاستيك و غير كلاستيك تشكيل يافته است. به طوريكه در تمام پلاياهاي موجود در استان قم هر دو نوع رسوب كلاستيك و غير كلاستيك مشاهده مي شود.


پلاياي درياچه نمك:

اين پلايا در قسمت شرقي قم و منتهي اليه شرق استان واقع شده است و بين چهار استان قم، اصفهان، تهران و سمنان مشترك است. پلاياي مذكور در استان قم از پايين دست روستاهاي جنت آباد، حصار شنه و حسين آباد ميش مست در منطقه جنوبي و روستاهاي قمرود و كاج و مشك آباد در منطقه غربي و ارتفاعات جنوب ورامين در منطقه شمالي شروع مي شود. بر اساس مطالعات انجام شده تقريباً بسياري از تيپهاي مهم مناطق بياباني در اين پلايا ديده مي شود.

مساحت اين پلايا در استان قم بيش از 600 کيلومترمربع است. وجود آب براي مدتي از سال در درياچه مذكور، آنرا در شمار درياچه هاي فصلي طبقه بندي مي كند. مساحت پلاياي درياچه نمك 3156 كيلومتر مربع است كه 63 درصد آنرا كوير (2003 كيلومتر مربع) و 37 درصد بقيه را منطقه مرطوب و جلگه رسي (1145 كيلومتر مربع) تشكيل مي دهد. تيپهاي موجود در پلاياي مذكور كه در استان قم وجود دارند به شرح ذيل هستند:


تيپ دشت ريگي يا سنگفرش بيابان:

اين تيپ در نواحي غربي، جنوبي و شمالي پلاياي مذكور مشاهده مي شود. در ميان انواع مختلف پوشش هاي سطحي بيابان، پوشش سنگفرش يكي از بارزترين ويژگيهاي بيابان به شمار مي آيد. پوشش سنگفرش پلاياي درياچه نمك شامل قطعه سنگهايي است كه معمولاً زاويه دار هستند و غالباً ضخامت كمي دارند. كه در مجموعه اي از مواد ريز دانه مانند شن، ماسه، سيلت و رس قرار دارند.


تيپ نبكا يا تپه هاي ماسه اي منفرد:

تيپ مذكور به صورت نسبتاً گسترده در حوالي حسين آباد ميش مست مشاهده مي شود. تشكيل اين عارضه با توجه به وجود گونه هاي گياهي اين منطقه، بخصوص تاغ، گز و غيره بوجود آمده است. نبكاهاي موجود در استان معمولاً قطر كمي داشته و حداكثر به 4 متر و همچنين ارتفاع آنها حداكثر به 3 متر مي رسد. عناصر اصلي تشكيل دهنده نبكاها شامل ماسه، لاي، رس و سيلت است.


تيپ جلگه رسي:

اين تيپ در حوالي چاله غدير اسب و نزديك درياچه نمك وجود دارد و به دليل عدم نزديكي و جاده دسترسي به اين نقاط از كم و كيف آن اطلاع كافي در دست نيست و كليه اطلاعات اين قسمت مربوط به عكسهاي ماهواره اي و عكسهاي هوايي و نقشه ها است. شيب جلگه رسي پلاياي درياچه نمك معمولاً كمتر از 5/0 درصد است. خاك آن بسيار سنگين و وجود كلرورها و يون سديم در آن از مهمترين بارزه هاي اين نواحي است. معمولاً مقدار رس در اين مناطق بسيار بالا بوده و نوع آن نيز بيشتر كائولينيت، ايليت و مونت موريلونيت است.


تيپ كوير:

در منتهي اليه پلايا نزديك درياچه، كوير صاف و هموار پلاياي درياچه نمك وجود دارد. در سطح كوير مذكور قشرهاي نمك به شكل پوشش سفيد رنگي ديده مي شوند. كوير پلاياي درياچه نمك منحصراً از تبخير آب سطحي نتيجه مي شود و در معرض سيلابهاي منظم با دبي زياد قرار دارد.به دليل خشكي هوا و بالا بودن استعداد تبخير و تعرق و همچنين بالابودن سطح سفره آبهاي زير زميني، در فصول خشك در اثر نيروي شعريه املاح به سطح زمين آمده و تشكيل قشري سفيد رنگ به نام شورك را مي دهد، ضخامت اين قشر با توجه به دانه بندي رسوبات، ميزان املاح، نيروي شعريه و عمق سفره بين 2 تا 7 سانتيمتر متغير است.


درياچه كوير:

با توجه به اينكه درياچه نمك جزء درياچه هاي فصلي است، توضيحات آن ذيلاً عنوان مي شود. وضعيت درياچه ها را از روي نسبت تعداد روزهاي سال كه داراي آب است به كل روزهاي سال (365 روز) تعيين مي كنند. اگر اين نسبت كمتر از33/0 باشد آن را درياچه موقتي و اگراين نسبت بيشتر از66/0 باشد، آن را درياچه دائمي مي نامند.

مدت و ضرورت طغيان در يك كوير ارزش زيادي دارد زيرا مقدار رسوب گذاري و نسبت طغيان هنوز معلوم نشده و ممكن است در كويرهاي گوناگون و شرايط اقليمي متفاوت و وضعيت جغرافيايي منطقه تغيير كند.ميزان آب درياچه بستگي به وضعيت هيدرولوژي حوضه آبخيز بالادست دارد.

بنابراين سطح آب درياچه از سالي به سال ديگر متفاوت است و در فصول مرطوب و خشك نيز تفاوت دارد. به طوريكه در زمستان و بهار سطح آب درياچه به حداكثر خود رسيده و در آخر تابستان و اوايل پاييز به حداقل كاهش مي يابد. درياچه نمك از شمال به دشت ورامين و سوسمار كوه، از جنوب به كوههاي بخش كهك، از غرب به شهرستان قم و از شرق به كوير مركزي ايران محدود مي شود.

طول آن 80 كيلومتر و عرض آن حدود 30 كيلومتر و مساحت تقريبي آن حدود 2400 كيلومترمربع است. اين درياچه در ارتفاع تقريباً 800 متري از سطح درياهاي آزاد قرار دارد و به وسيله گسل هايي كه در سمت شرق و غرب، روند شمال غرب- جنوب شرق دارند و در جنوب به وسيله گسلي تقريباً شرقي غربي محدود مي شود. اين درياچه احتمالاً در اثر فرونشست و به دليل همين گسل ها بوجود آمده است. وسعت و شكل اين درياچه متناسب با آب ورودي و ميزان بارندگي در فصول مختلف سال فرق دارد.

در مواقع بارندگي و ذوب برفهاي ارتفاعات اطراف، وسعت آن زياد، ولي در غير از اين ايام، وسعت آن كاهش مي يابد. به اين ترتيب آب درياچه در نوسان است. در مواقع پرآبي، سطح درياچه گسترش بيشتري پيدا مي كند و اراضي پست، شور و باتلاقي پيرامون خود را مي پوشاند. در اين حالت با حوض سلطان و حوض مره ارتباط پيدا مي كند (مستوفي1350) با توجه به شكل مزبور و ريخت شناسي اطراف، چنين استنباط مي شود كه درياچه نمك در پليوسن وسعت بيشتري داشته و احتمالاً گوديهاي حوالي اشتهارد، ساوه، ايوانكي، قم و كاشان را احاطه كرده است.

وجود رسوبات تبخيري در زمينهاي اين نواحي، بويژه در بيابانهاي جنوب ورامين كه به صورت گچ، نمك و سلستين استخراج مي شوند، تأييدي بر اين ادعاست. چنانچه از اسم آن بر مي آيد، آب درياچه نمك بسيار شور است و اين شوري به علت وجود لايه هاي نمك ميوسن زمينهاي اطراف و املاح زيادي است كه به وسيله رودخانه ها وارد آن مي شوند. در فصل تابستان كه واردات آب در آن كم و تبخير زياد است، آب درياچه غليظ تر و قطعات نمك بر روي آن شناور است.

رودهاي مهمي كه به اين درياچه وارد مي شوند، در سمت شمال و مغرب قرار دارند و عبارتند از رود شور، رود كرج، جاجرود، حبله رود و قره سو مي باشد. در كف درياچه نمك، رسوبات نمك و گچ همراه با سيلت، رس و مارن به تناوب وجود دارد كه خود متناسب با بارندگي و خشكسالي، ضخامتهاي متفاوت دارند.


ناهمواريهاي ماسه اي پلاياي درياچه نمك:

به دليل وجود بادهاي نسبتاً مشخص تپه هاي ماسه اي ايجاد و شنزارها در نواحي شمالي پلايا بوجود آمده است. با توجه به شكل ناهمواريهاي ماسه اي موجود در پلاياي درياچه نمك و ريخت شناسي ناهمواريهاي مذكور، اشكال اين ناهمواريها به دو شكل بارخان و تپه هاي كوچك ماسه اي ديده مي شود. مساحت كل ناهمواريهاي ماسه اي استان حدود 300 كيلومتر مربع است.


1- تپه هاي ماسه اي پلاياي درياچه نمك:

تپه هاي ماسه اي با ابعاد متفاوت وجود داشته كه نتيجه عمل عوامل گوناگون در طول زمان است. بررسيهاي انجام شده نشان مي دهد كه اكثر تپه هاي ماسه اي در نزديكي روستاي حسين آباد ميش مست واقع شده است.

شكل قالب تپه هاي ماسه اي در اين ناحيه بيشتر به صورت بارخان است. اين اشكال در نتيجه فرسايش بادي و تجمع ذرات ماسه بوجود مي آيد. به طور كلي فشار ايجاد شده در مناطق پست داخلي و كوهستانهاي مقابل موجب بوجود آمدن بادهاي فصلي و دائمي مي شود. نواحي مرتفع كوهستاني محل ايجاد فشار زياد و مركز چاله ها نواحي كم فشار هستند. بنابراين باد در اين مناطق هميشه از طرف كوهستان به سمت چاله ها مي وزد.

شكل بارخان هاي موجود در منطقه، هلالي است كه نشان دهنده جهت باد غالب منطقه است. بارخان كامل داراي نيمرخ قرينه بوده و جهت حركت و به عبارت ديگر جهت پيشروي تپه ها را نشان مي دهد كه به آن محور حركت مي گويند. حركت بارخانها از سمت جنوب به شمال شرق است. تقريباً اكثر تپه‌هاي ماسه اي در اين ناحيه غير فعال هستند و ارتفاعي در حدود 6 تا بيش از 20 متر دارند. همچنين بادخانهاي اين منطقه در كنار هم تشكيل بارخان عرضي را داده اند كه سبب تجمع تپه ها در يك نقطه شده است.

در بعضي از قسمتهاي منطقه، تپه هاي ماسه اي سيلك تشكيل شده و تپه هاي ماسه اي سيف نيز به صورت خطوط مواجي مشاهده مي شود. لازم به توضيح است كه اكثر تپه هاي ماسه اي در منطقه قم به صورت مجتمع هستند و تپه هاي انفرادي، قسمت اندكي از سطح را به خود اختصاص مي دهند.


2- شنزارهاي موجود در پلاياي درياچه نمك:

در سطحي حدود 110 كيلومتر مربع، شنزارهاي استان در حوالي روستاي حسين آباد ميش مست استقرار يافته است. اين شنزارها شكل مشخصي نداشته و جزو منطقه ارگ محسوب مي شود. فعاليت و حركت در اين شنزارها زياد بوده و تصور مي شود كه در يك طوفان خاص در اثر عوامل مختلف توپوگرافي و يا موانع طبيعي و غير طبيعي در اين ناحيه رسوب گذاري شده اند. بر اساس مطالعات انجام گرفته همين منطقه خود يك منطقه برداشت براي ارگ كاشان محسوب مي شود.


پلاياي حوض سلطان:

پلاياي مذكور يك پلاياي بسته شامل دو چاله حوض سلطان و مره است. تشكيلات ميوسن نواحي شمالي اين منطقه عامل مهمي در جهت شوري و بالا رفتن شوري اين ناحيه است. اين پلايا از شمال به ارتفاعات شورچشمه و زاغي بلاغي، از جنوب به ارتفاعات منظريه، از غرب به ارتفاعات شرق ساوه و از شرق به درياچه نمك منتهي مي شود. بجز بعضي از موارد كه آب درياچه نمك بسيار بالا مي آيد، اين درياچه با درياچه نمك تقريباً هيچگونه ارتباطي ندارد. تيپهاي موجود در اين واحد به شرح ذيل مي باشد.


تيپ دشت ريگي يا سنگفرش بيابان:

اين تيپ در تمام نواحي پلايا به صورت يك نيم دايره در قسمت شمال، غرب و جنوب پلايا و اطراف درياچه وجود دارد. دشت ريگي به صورت سطحي هموار با شيب كمتر از 2 درصد است كه اغلب از عناصر ريز دانه و كم و بيش سائيده شده كه تقريباً تمام سطح را پوشانيده، تشكيل شده است. سطح خارجي سنگهاي موجود در اين دشت، به دليل مقاومت هاي متفاوت به شكل مثلثي يا نوك تيز هستند. در بعضي از قسمتهاي ابتدائي سنگفرش دانه درشت است. كه عناصر تشكيل دهنده آن شامل قلوه سنگ و سنگريزه بوده و همچنين از عناصر آبرفتي و كوهرفتي تشكيل شده است.


تيپ جلگه رسي:

اين تيپ در نزديكي درياچه حوض سلطان و در قسمت شمال غربي و غرب آن واقع شده است. جريانهاي آبي مناطق كوهستاني به وسيله يك يا چند خشكه رود جاري در منطقه، مواد محموله خود را كه شامل رس و سيلت و لاي است به جا گذاشته و به تدريج دشتي هموار با شيب بسيار كم را بوجود آورده اند.

خاك اين مناطق بسيار سنگين بوده و مقدار زيادي نمك در افق اين تيپ وجود دارد. مقدار املاح در نواحي مختلف جلگه رسي متفاوت است. در نواحي كه مقدار املاح كم است، سطح دشت در اثر عقب بودن از رس به رنگ كرم مايل به قهوه اي در مي آيد و معمولاً فاقد پوشش است. در قسنتهايي از جلگه رسي كه سطح سفره آب بالاست و به دليل نيروي شعريه آب تبخير شده و نمك باقي مانده، شكل آن پف كرده است. همچنين در مناطقي نيز لايه نمك در روي جلگه رس ديده مي شود.

در نزديك درياچه به صورت انبوه گياهان گز، اشنان و سالسولا رشد كرده اند كه املاح نسبت به حالتهاي قبلي زياد نبوده و محيطي مناسب براي رشد ايجاد شده است.


تيپ كوير در پلاياي حوض سلطان قم:

كوير در پست ترين نقطه پلايا تشكيل مي شود. قشر نمك به صورت پوششي، سطح كوير را در برگرفته است. ميزان املاح كلرور در اين كوير بسيار بيشتر از ساير املاح است و پس از املاح كلروره بيشترين املاح سولفاته است. همچنين يون سديم به مقدار بسيار زياد در اين تيپ وجود دارد. ضخامت نمك در بعضي قسمتها به بيش از 4 سانتيمتر مي رسد.


درياچه كوير حوض سلطان:

اين درياچه شامل فرورفتگي نامتقارني به مساحت تقريبي 330 كيلومتر مربع واقع در شمال شهرستان قم است و در شمال غربي درياچه نمك قرار دارد. جهت آن تقريباً شرقي- غربي است. در واقع درياچه حوض سلطان خود شامل دو چاله جدا از است كه يكي به نام حوض سلطان و ديگري به نام حوض مره ناميده مي شود. اين حوضه بيشتر به نام حوض سلطان معروف است وكمتر از حوض مره ياد مي شود (مستوفي 1350).

بنا به نوشته همين محقق، در جنوب حوض سلطان آثاري از يك پادگانه آبرفتي به جا مانده است كه سطح آن 6 تا 7 متر بالاتر از سطح فعلي درياچه بوده و پيداست كه زماني كرانه آب درياچه، بالاتر قرار داشته است. حوض سلطان چاله اي است بيضوي، در جهت شمال غرب- جنوب شرق و سطح آن در ارتفاع 800 متري از سطح دريا قرار دارد. بررسي هاي ريخت شناسي و جهت جريان آب، وضعيت آبگيري اين درياچه را چنين معلوم داشته است. آبها اول وارد حوض مره مي شوند و وقتي حوض پر شد، سيل بين دو حوضه به حوض سلطان وارد شده و هنگاميكه آب در حوض سلطان چند متر بالا آمد به طرف حوض مره بر مي گردد و آنرا لبريز مي كند.

اگر ورود آب ادامه يابد، حوض مره سرريز كرده و مازاد آب از گوشه جنوب شرقي از راه فاضلابهاي رود شور به سمت درياچه نمك سرازير مي شود. بنابراين با ملاحظه اختلاف سطح، هيچ گاه در حوض سلطان آب از حد معين بالاتر نخواهد رفت و مازاد آن از طريق حوض مره روانه درياچه نمك مي شود. اين حد معين پادگان شش متري است كه بيشترين ارتفاع آب را در حوض سلطان مشخص مي كند. به طور كلي آبهاي وارده در حوضه هاي فرورفته دايم نبوده و به علت عبور از زمينهاي گچ و نمك، مارن و رس است و در آن صورت شكمپايان آب شور نيز در ترازي مشخص ديده مي شود (معتمد، 1353). بررسي هاي زلزله شناسي و حفاري نشان داده كه نمك تا عمق 46 متري يافت مي شود.

نمك مزبور به صورت نيم لايه جدا از هم است كه ضخامت كل آنها به 20 متر مي رسد و به صورت بين لايه اي با رس هاي قهوه اي تا خاكستري و مارن از هم جدا مي شود. به عقيده بويل (1953) اين لايه ها، احتمالاً نشانه اي از آب و هواي كواترنر بوده كه مشخص كننده دماي گرم و سردند. ولي مقايسه ضخامت كل آنها با رسوبات چند هزار متري سيلورين همين ناحيه، اين موضوع را بعيد جلوه مي سازد.

http://daneshjooqom.4kia.ir/

  انتشار : ۱۹ آذر ۱۳۹۵               تعداد بازدید : 1321

دیدگاه های کاربران (0)

دفتر فنی دانشجو

توجه: چنانچه هرگونه مشكلي در دانلود فايل هاي خريداري شده و يا هر سوال و راهنمایی نیاز داشتيد لطفا جهت ارتباط سریعتر ازطريق شماره تلفن و ايميل اعلام شده ارتباط برقرار نماييد.

فید خبر خوان    نقشه سایت    تماس با ما